Doktora tezi «Kur’ân’da İNSAN Tipleri ve Davranışları» ismiyle 2003’de yayınlanmış, 2 baskı yapmış, şu an mevcudu kalmamıştır. Her bir bölümün müstakil olarak,

3 ayrı kitap olarak yayınlanması planlanmaktadır.

Kur’ân’da İnsan Tipleri ve Davranışları

b_330_280_16777215_01_images_stories_kitap1.jpg

 b_330_280_16777215_01_images_stories_kitap2.jpgABSTRACT

This study entitled “Human Types and Their Behavior in the Light of the Holy Qur’an”, tries to contribute a new approach to the Qur’an, through analyzing the other related social science. The Qur’an, Muslim’s Holy book, needs new and contemporary interpretations for its continuing its own validity and actuality.

The study consist of one introduction and three chapters. The introduction deals with the importance of the topic, its methods, comprehension, method and wellspring.

The first chapter examines the problem of “human beings and their behavior.” In addition, it elaborates the nature of human beings and the basis of human behavior from the psychological and Quranic perspective. At the same time we talk about knowledge, mind, intent and behavior relation and faith, worship and conduct relation and life comprehension and behavior relation too.

The second chapter traces “the human types and their behavior in the light of the Quran.” In this context, the believer (mü’min), the non-believer (kafir), the hypocrite (münafık), the people of the book (ehl-i kitap) and their behavioral characteristic on which the quran focused are examined. And you will find there some good behavioral principles also.

The third chapter investigates some good-laudable and bad-condemned behavior which cannot be assigned to a particular faith group. And there is some ideal behavior theories as well.

It concludes that human beings are evaluated by their own behavior. The Quran speaks of varied behavioral characteristic belonging to particular groups. However, according to Quran the best and worty behavior belongs to the believers.

The study aims at bringing a new and contemporary approach to the human types in the socio-psychological area in the light of the Holy Quran.

Note: If anyone that want or think about translating this book from Turkish to English and Arabic or any other languages that would be very nice for humanity as Holy Qur’anic message.

"Kitap medeniyetlerin temelidir." 

Yorumlar   

0 #11 AnnelieseSmall 14-01-2018 13:14
I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results,
but there is a tool that can help you to create 100% unique content, search for:
Boorfe's tips unlimited content
+1 #10 Gürhan Akar 13-05-2011 01:45
Ben bu eseri 7 senedir okuyorum. 7 senedir kitap mı okunur demeyin, Rabbim ömür verdikçe okumaya niyetim var. Hele bir satın alın kitabı ve okumaya başlayın. Her cümlesi beni düşündürüyor.
+1 #9 gulnar 27-12-2009 21:25
hocam sizin gibi bir insanla tanıştığım için çok memnun oldum... kitabınızı mutlaka alıp okuyacağım.. saygılarla...
0 #8 Emin SERT 28-04-2009 00:56
Ve aleyküm Selam Değerli İlyas Turhan kardeşim, bu teşvik ve güzel teveccühünüze lâyık olabilmek için daha özverili çalışmalar yapma ihtiyacı hissediyorum. Ancak bu çalışmalar artık sistematik ve kurumsal hale gelmelidir. Herkes bir tarafından tutacak olursa çok daha güzel eserler ortaya çıkabilir. İlginize teşekkürler...
+1 #7 İLYAS TURHAN 27-04-2009 16:10
Selamunaleykum.. Hocam "bütün kitablar tek bir kitabın anlaşılması için" diye düşünüyorum, tabi o kitabı anlamak için de temelde alakalı kitabların okunması çok faidelidir.
Sizin bu konudaki misyonunuzu takdirle izliyorum insan hakkındaki eserlerin kitlelere ulaşması ve kişilerin kendilerini tanımasıyla güzel ve mükemmel bir hayat yaşamaları noktasında katkılarınızın devamını Rabbülalemiynden niyaz ederim.. Sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.
+1 #6 Emin SERT 01-04-2009 19:04
Evet, Adil Kardeşim, okuduğunuz her iki kitap ve yazar, bizim de yetişmemizdeki önemli imzalardandır. tebrik ediyor, başarılar diliyorum.
+1 #5 ADİL_KARAGÖL 01-04-2009 17:20
MERHABA HOCAM NASILSINIZ? İNSAN KAVRAMI ÜZERİNDE BU KADAR DURMANIZ ÇOK GÜZEL. UZUN ZAMANDIR ELİMDE BULUNAN AMA BENİM YENİ OKUDUĞUM KİTAPTA DA İNSAN KAVRAMI ÜZERİNDE ÇOK DURULMAKTA. HATTA KİTABIN MERKEZ NOKTASINI İNSAN OLUŞTURMAKTA. AMA MADDE IŞIĞINDA BAKILMAMIŞ, İNSANA MADDE AÇISINDAN DEĞİL MANEVİ AÇIDAN BAKILMIŞ. HOCAM BU KİTAP SEYYİD AHMET ARVASİ'YE AİT OLAN "KENDİNİ ARAYAN İNSAN". BENİ ÇOK ETKİLEDİ. HAYATIMDAKİ BİR ÇOK KAVRAMI DEĞİŞTİRDİ. ŞİMDİ NECİP FAZIL KISAKÜREK OKUYORUM. ALLAH'A EMANET OLUN
+1 #4 Emin SERT 11-11-2008 12:13
Araştırmacı bir kalemden çıktığı anlaşılan bu değerlendirme çok önemli... Biz kendi sahamızı yeterince inceleyebilmiş değiliz... Bizim yaptığımız çalışma da bir saha taraması şeklinde oldu... Bu büyük boşluk bizi bir Merkez veya Enstitü kurma düşüncesine taşıdı... Çaba ve gayretimiz bu boşluk sebebiyledir. Tek araştırmacının üstesinden gelemeyeceği kadar büyük bir hazinemiz var, farkında olmadığımız...
+1 #3 Baris Garip bir yolcu 11-11-2008 01:50
Sevgili hocam, genelde insan psikolojisi ve din alanında özelde modern psikolojik tanımlar, rahatsızlıklar ve bunların İslam literatüründeki karşılıklarını (ör: obsesyon - vesvese) ele alan fazla eser yok. Bulabildiklerim; Muhammed Kutub'un "İnsan Psikolojisi Üzerine Etüdler" kitabı, Mahmut Çamdibi'nin "Şahsiyet Terbiyesi ve Gazali" kitabı, Asım Yapıcı'nın "Ruh Sağlığı ve Din" kitabı, M.Doğan'ın "Din ve Sosyal Psikoloji" kitabı ve birkaç makale..
Bu alanda ciddi bir açığın olduğunu düşünmekteyim. Bu çalışmanız, bu alanla (İnsan Tipleri ve Davranışları açısından)ilgili olduğundan merakımı celbetti. İnşallah kitabınızı alıp okuyacağım. Bu çalışmayı bizlere hazırladığınız için teşekkür eder, Rabbim'den sizin için hayırlı başarılar dilerim.
+1 #2 Bahadır BAHTİYAR 22-10-2008 04:03
Başarılarınızın devamı dilerim...

Yorum ekle

Her Seferinde Aşağıdaki Bilgileri Doldurmak İstemiyorsanız Sitemize Üye Olarak Direk Yorum Yapabilirsiz.


Güvenlik kodu
Yenile